ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI - GRUDZIEŃ 2009

Młodzież naszej szkoły zbierała żywność w supermarkecie Real Janki.
Statystyka zbiórki:

Piątek 4.XII.2009 Sobota 5.XII.2009

Niedziela 6.XII.2009

253 kg 1145 kg 486,2 kg 1884,2 kg

Idea zbiórki

Świąteczna Zbiórka Żywności odbywa się przed okresem Świąt Bożego Narodzenia. Fundacja „Bank Żywności SOS” stara się w tym czasie w szczególny sposób zadbać o swoich podopiecznych. Akcja stanowi uzupełnienie całorocznej, regularnej pomocy, jakiej warszawski Bank Żywności udziela organizacjom charytatywnym, a - za ich pośrednictwem - najbardziej potrzebującym w naszym mieście. Korzystają z niej przede wszystkim niedożywione dzieci, ubogie rodziny, osoby niepełnosprawne, chore, a także ludzie w podeszłym wieku i bezdomni. Drugim celem ŚZŻ jest dotarcie do pokrzywdzonych przez los z przesłaniem nadziei i wspólnoty wpisanym w symbolikę tych szczególnych świąt. Świąteczna Zbiórka Żywności jest dobrą okazją do pozyskania innego niż zwykle asortymentu produktów: nie tych szybko psujących się, ale i trwałych towarów, takich jak cukier, słodycze, konserwy, dżemy, płatki kukurydziane, olej, makaron i margaryna.

Nie przypadkiem Świąteczna Zbiórka Żywności odbywa się na terenie obleganych przed świętami hipermarketów. Zderzenie przeciwstawnych w społecznym wymiarze zjawisk: rozbudzonego konsumpcjonizmu i niemożliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, jest podstawą oddziaływania tej akcji na świadomość społeczną. Dzięki temu możliwe staje się realizowanie takich celów, jak:
· Uwrażliwienie mieszkańców Warszawy na problemy ludzi ubogich i głodnych
· Wprowadzenie zwyczaju dopełniania świąt Bożego Narodzenia dobrymi uczynkami na rzecz najbardziej potrzebujących.
Kto jest organizatorem?

Zbiórka tradycyjnie już organizowana jest przez Federację Polskich Banków Żywności, która zajmuje się promocją zbiórki w mediach ogólnopolskich. Zbiórka jest przeprowadzana przez banki żywności w wielu miastach Polski min. w Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Jaworze, Koninie, Pile, Lesznie, Katowicach, Nowym Sączu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Suwałkach, Tarnowie, Warszawie i Częstochowie. Poza tym Świąteczna Zbiórka Żywności odbywa się z powodzeniem w wielu krajach europejskich, gdzie działalność banków żywności ma wieloletnią tradycję: we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii i Czechach.
Patronat

Corocznie honorowy patronat nad akcją obejmuje Prezydent miasta stołecznego Warszawy. W roku 2009 patronatem swym objął również Wojewoda mazowiecki oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.