WOLONTARIAT W ROKU SZKOLNYM 2008/2009

W Zespole Szkół Nr 26 w Warszawie od wielu lat działa silna grupa wolontariuszy. Każdego roku w szkole znajdują się wspaniali, młodzi ludzie, którzy podejmują ze mną różnego rodzaju działania.
W ramach akcji „Góra Grosza” zbieramy pieniądze wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły na rzecz podopiecznych Towarzystwa Nasz Dom. Sprzedajemy gadżety - cegiełki na rzecz Fundacji osób niewidomych i niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”. Bierzemy udział w Świątecznej Zbiórce Żywności, zbieramy w supermarketach do specjalnie przygotowanych koszy artykuły spożywcze, a pod kościołami uczestniczymy w Wielkanocnej Zbiórce Jajek. Wszystkie zebrane w ten sposób produkty są następnie przekazywane biednym i potrzebującym rodzinom. Obie zbiórki realizowane są przez Polskie Banki Żywności SOS. Pomagamy także w zbiórce pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W minionym roku szkolnym powodzeniem zakończyły się również dwie akcje charytatywne: „Pamiętaj, że zwierzę nie jest rzeczą, a bywa najwierniejszym przyjacielem” (zbiórka karmy, kocy, ręczników, gazet, itp. dla zwierząt ze Schroniska na Paluchu) oraz „Słodki Świąteczny Upominek” (zbiórka słodyczy dla wychowanków Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach). Od marca realizujemy projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej „Poczytaj mi, przyjacielu”. W Przedszkolu Nr 315 młodzież czytała maluchom bajki i organizowała artystyczne warsztaty pracy w glinie.
Żadne z tych przedsięwzięć nie udałoby się, gdyby nie ogromne zaangażowanie młodzieży naszej szkoły. Za to im serdecznie dziękuję.
W nadchodzącym roku szkolnym planujemy powołać do życia Klub Młodych Wolontariuszy, który będzie nadal aktywizował uczniów do działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego. Wolontariusze stworzą wspólnotę otwartą na wszystkich tych, którzy chcą bezpłatnie służyć pomocą potrzebującym w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zapraszam zainteresowanych uczniów (i nie tylko) z ochockich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do przyłączenia się do naszego Klubu. Razem możemy zrobić więcej i działać skutecznej.

Agata Śniecińska
           Nauczyciel fizyki i Opiekun Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół Nr 26