SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU "POCZYTAJ MI PRZYJACIELU"

Do projektu „Poczytaj mi przyjacielu” włączyliśmy się w marcu 2009 roku. Nawiązaliśmy kontakt z Przedszkolem Nr 315 w Warszawie. Wolontariuszami zostali: dziewczęta z klas I, II i III liceum oraz chłopcy z klasy I technikum.
Staramy się organizować spotkania z maluchami regularnie, raz w tygodniu (najczęściej w poniedziałek lub czwartek). Zajęcia trwają około godziny.
Dziewczęta czytają przedszkolakom z II i III grupy bajki, m.in. bajki z serii Walta Disneya, „Przygody Kubusia Puchatka”, „Baśnie świata”. Dzieci bardzo polubiły te spotkania i czekają na nie z niecierpliwością (tak mówią panie opiekunki). Maluchy zaprzyjaźniły się z wolontariuszami i traktują ich jak swoje starsze siostry (czy też braci), nabrały pewności siebie i same podpowiadają, co chciałyby usłyszeć następnym razem. Zawsze po lekturze organizowane są gry, zabawy, konkursy plastyczne lub konkursy - zagadki, dotyczące treści przeczytanych książeczek. Maluchy bardzo chętnie biorą w nich udział.
W najstarszych grupach, III i IV, dziewczęta z liceum i chłopcy z technikum, zorganizowali warsztaty, na których przedszkolaki lepiły „różności” z gliny, m.in. kubeczki, żółwiki, serduszka, itp. Pracy i śmiechu było przy tym przedsięwzięciu bardzo dużo. Po ulepieniu „różności” z gliny trzeba było wypalić je w specjalnym piecu, w bardzo wysokiej temperaturze (zawieźliśmy wszystko do specjalistycznej pracowni), potem polakierować, aby „glinki” były ładne i kolorowe, na koniec ponownie wypalić. Było to działanie kosztowne (Pani Dyrektor przedszkola pokryła wszystkie koszta) i pracochłonne, ale opłacało się. Prace wyszły przepiękne, a zabawy i radości przy ich wykonaniu było dużo. Wszystkie „dzieła sztuki” zostały wręczone mamom podczas akademii z okazji ich święta.
Koordynator programu w Zespole Szkół Nr 26 w Warszawie i opiekun szkolnego wolontariatu.

Agata Śniecińska i wspaniali wolontariusze